Γ’ Εθνική: Τόσες ομάδες θα υποβιβάζονται από κάθε όμιλο!

2004

Η επίσημη ενημέρωση από την ΕΠΟ.

Μετά από το πρόσφατο ΔΣ της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΟ, ανακοινώθηκε ο αριθμός των ομάδων της Γ’ Εθνικής που θα κερδίσουν την άνοδο στη Football League, αλλά δεν είχε γίνει αναφορά στις ομάδες που θα υποβιβάζονται.

Συνολικά στη Football League θα προβιβαστούν οι οκτώ πρωταθλήτριες ομάδες των ομίλων της Γ’ Εθνικής, καθώς και 4 δευτεραθλήτριες, που θα προκύψουν μέσω αγώνων μπαράζ. Οι αγώνες μπαράζ θα είναι διπλοί και θα υπάρξει κλήρωση με γεωγραφικά κριτήρια.

Στο θέμα του υποβιβασμού αποφασίστηκε μια ξεκάθαρη λύση. Από όλους τους ομίλους, εκτός από τον 7ο, θα υποβιβάζονται οι τελευταίες πέντε ομάδες. Στον 7ο όμιλο, ο οποίος έχει 12 ομάδες, θα υποβιβάζονται οι 4 τελευταίες ομάδες.

Γ’ Εθνική: Αχέρνων Καναλακίου – Μακεδονικός Σιάτιστας 2-0

Την ήττα  με σκορ 2-0 γνώρισε ο Μακεδονικός Σιάτιστας μέσα στον ΠΑΣ Αχέρων.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 αλλά με την έναρξη του Β’ μέρους οι γηπεδούχοι πίεσαν και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 52′  1-0 με κεφαλιά του Γούλα ύστερα από σέντρα του Νικολάου.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην επανάληψη έκρινε τελικά τον αγώνα.

Στο 79΄ φάνηκε ξεκάθαρα η αδυναμία του Μακεδονικού να βρει δίχτυα κι  αν  το πετυχαίνει  αυτό το κάνει μετά κόπων και βασάνων  Οι φιλοξενούμενοι χάνουν  απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν  με διπλό δοκάρι. Ο  Σέχι θα σεντράρει από τα δεξιά κεφαλιά του Μούστα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επιστροφή σουτ του Παπαγαθονίκου απέκρουσε ο Ραχιώτης η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.

Στο 89΄οι γηπεδούχοι θα κλειδώσουν τη νίκη όταν  από κάθετη πάσα του Νόνα ο Αναστασίου ξέφυγε και βγαίνοντας απέναντι στον Πάντο πλάσαρε για το 2-0.

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Χρήστος Τζίμας): Ραχιώτης, Ζδράβος, Χρηστογιάννης (89΄Βασιλειάδης), Φράγκος, Πάνος, Νόνας, Νικολάου (60΄Βασιλείου), Κούσης (80΄Αναστασίου), Γούλας, Λουκούμης (87΄Ελέζι), Μιχάλης.

Μακεδονικός Σιάτιστας (Στράτος Καραμπατζάκης): Πάντος, Μούστα, Λιάπτσης (75′ Σέχι), Τσιούκρας Ι. (77΄ Μπούρτζος), Τσιούκρας Χ., Λιάμης, Τσακνάκης (64΄ Μαλούτας), Παπαγαθονίκου, Ταφαρλής, Σβίρος (57΄Δονούλης), Μπόζιαρης.

ΕΠΣ Κοζάνης: Αποτελέσματα Σαββατοκύριακου 3-4/11/2018

Στην 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, είχαμε τρεις νίκες γηπεδούχων, δύο νίκες φιλοξενούμενων και δύο ισοπαλίες
Χέρι – χέρι στην κορυφή Κοζάνη και ΑΕΠ

Δύσκολο και σημαντικό τρίποντο μέσα στο Βόιο η Κοζάνη

Πέρασε κι από τον Κρόκο η ΑΕΠ – Παράπονα για την διαιτησία εξέφρασαν οι γηπεδούχοι

Λύγισε την αντίσταση του Ηρακλή ο Τιτάν

Νίκησε και σκαρφαλώνει στη βαθμολογία ο Μακεδονικός

Γκραν γκινιόλ ισοπαλία … γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Ατρόμητος και Χαραυγή

Μοιρασιά και στο Βατερό

Μάλωνε με τα δοκάρια στο α’ ημίχρονο η ΑΕΚ … ήταν εύστοχη στο β’ ημίχρονο η Γαλατινή και πήρε το τρίποντο