ΕΘΝΙΚΗ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Γ΄ΟΜΙΛΟΣ)Για πρώτη φορά θεσπίστηκε η Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία (3ο επίπεδο των πρωταθλημάτων της χώρας) , η οποία διεξήχθει με 80 σωματεία χωρισμένα σε 4 ομίλους. Από την Ε.Π.Σ.Β/Δ.Μ. πήραν μέρος οι εξής 7 ομάδες : ‘’Μακεδονικός’’ Σιάτιστας , Φ.Σ. ‘’Κοζάνη’’ , ‘’Άρης’’ Πτολ/δας , ‘’Αστραπή’’ Μεσοποταμίας , ‘’Πτολεμαίος’’ Πτολ/δας , ‘’Πυρσός’’ Γρεβενών & Α.Σ. ‘’Φλώρινα’’.
![](https://1.bp.blogspot.com/-Zc8k1wNnBK0/Xo8mvZOx2EI/AAAAAAABzTg/-6JOeOT7VYYqKJe66JSlBcfd0KTYLFa9gCLcBGAsYHQ/s640/%25CE%259C%25CE%25B1%25CE%25BA%25CE%25B5%25CE%25B4%25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CF%2582%2B%25CE%25A3%25CE%25B9%25CE%25AC%25CF%2584%25CE%25B9%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B1%25CF%2582%2B1977-%2B1978.jpg)
Στη φωτογραφία ο ‘’Μακεδονικός’’ Σιάτιστας με τον προπονητή Βαγγ. Σανόπουλο.
Ενδεικτικές συνθέσεις των ομάδων της περιοχής μας εκείνη την περίοδο.
‘’Μακεδονικός’’ Σιάτιστας : Καρακουλάκης , Νατσιόπουλος , Τζιώρας , Τιτόπουλος , Γεωργάκας , Ζάχος , Γράβας , Τζώνος , Τοτονίδης , Μπεσίρης , Τσίτσαρης.
Ματιές στα σπορ
Κοζάνη